Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 1 „Morskie Skarby” w Międzyzdrojach biorą udział w Międzynarodowym Programie Powszechnej Dwujęzyczności „Dwujęzyczne Dzieci / Bilingual Future”.
Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Odnośnik do Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Resetowanie ustawień
Reset

ZŁOTY WIEK MOTORYCZNOŚCI

Potrzeba ruchu w okresie od trzeciego do siódmego roku życia jest tak duża, że jej niezaspokojenie nazwano „głodem ruchowym”, a ponieważ sposób  kształtowania sprawności ruchowej  decyduje o rozwoju fizycznym w dalszych latach życia, dlatego okres przedszkolny nazywamy „złotym wiekiem motoryczności”.

 

Wielu współczesnych  rodziców nie odczuwa potrzeby dbania o sprawność fizyczną swoich dzieci. Po pierwsze sami wychowywali się w domach, gdzie nie przywiązywano do tego wagi, po drugie są tak zapracowani, że ograniczają czas spędzany z dzieckiem, a  jego wychowanie powierzają często opiekunkom.

 

Główną przyczyną zaniedbań w zakresie rozwijania sprawności fizycznej dzieci jest oglądanie telewizji oraz korzystanie z komputerów i tabletów ponad miarę, często po kilka godzin dziennie. Konsekwencją jest nasilenie się zaburzeń rozwoju sprawności ruchowej dzieci.

 

Również wiele niepracujących matek zamiast iść z dzieckiem do parku, na świeże powietrze, sadza dziecko na kanapie i zachęca do oglądania bajek, filmów, jednego za drugim dla świętego spokoju.

 

Dla wyobrażenia sobie niezaspokojonej potrzeby ruchu wśród dzieci przedstawię schemat dziecięcego dnia. A mianowicie:

 

Rano – brak czasu na wszystko, a rozespane dziecko źle reaguje na ponaglenia dorosłych. Jedno z rodziców w pośpiechu więc myje dziecko, ubiera, chociaż pięciolatek  przy niewielkiej pomocy dorosłego potrafi te czynności zrobić sam. Nie ma czasu na posiłek, nie mówiąc już o szklance mleka. Przed wyjściem znów rodzic nakłada na dziecko wierzchnie ubranie i biegiem do przedszkola, najlepiej samochodem ( niektórzy taxi).

 

W przedszkolu – podobne czynności – dorosły zdejmuje wierzchnie ubranie z dziecka, zakłada kapcie i „wpycha pociechę” do sal.

 

Po południu  - kiedy rodzice przychodzą po dziecko, znów wyręczają je w nakładaniu ubrania, chociaż nie ma już takiego pośpiechu, a zamiast spaceru znów jazda samochodem do domu. „Koniec kłopotów”, można zająć się ważnymi sprawami - praniem, prasowaniem, obiadem. Dziecko natomiast sadza się przed telewizorem, komputerem, niech nie przeszkadza.

 

W dni wolne -  jest troszkę lepiej – czasem wyjście na plac zabaw, działkę, spacer.

 

 

RODZICE - TO ZA MAŁO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Dziecko dla prawidłowego rozwoju fizycznego musi codziennie do woli biegać, skakać, grać w  piłkę itp. Nie może i nie da się na zapas wyszaleć ruchowo, podobnie jak nie da się na zapas najeść lub wyspać!!!

 

W kolejny artykule przedstawię ustalenia dotyczące rozwoju sprawności ruchowej dzieci w wieku przedszkolnym.

 

Literatura: E. Gruszczyk – Kolczyńska (red.), „Starsze przedszkolaki”, Kraków 2014;

Data dodania: 2021-03-05 14:23:06
Data edycji: 2021-08-22 19:38:50
Ilość wyświetleń: 429

Morskie Skarby

Przedszkole
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej